Mýty a obrázky z reality

By 19.9.2015 Blog No Comments

Reportáž České televize kromě publicity přinesla i cennou informaci, jak celou věc vnímá druhá strana. Mluvčí magistrátu města Ostravy k tomu doslova řekla: „Magistrát, který projekt zadal, se ale snaží obyvatele uklidnit a ukázat jim přínosy rozšíření lokality. Součástí toho projektu má být nejen zasíťování dané lokality, a taky napojení a budování nové silnice, ale dojde k obnově běžeckého okruhu, bude tam nová cyklostezka, vysazena další zeleň.

Dovolím se proto vyjádřit k argumentům, kterými magistrát uklidňuje občany, obávající se o zeleň a klidovou zónu celkově.

Cyklostezka

Přestože se mi nepodařilo nikde najít trasu plánované cyklostezky, logicky jsou jen dvě možnosti:

  1. cyklostezka povede lesem po nějaké nové trase
  2. cyklostezka povede areálem nového VTP, případně po jeho okraji

První varianta je dobrá z pohledu cyklisty, který dá samozřejmě přednost jízdě přírodní krajinou. Její zbudování by ovšem bylo nákladnější a nevyhnutelně by vedlo k dalšímu ničení lesa.
Snímek stávající cyklostezky, který byla v lese vybudována teprve nedávno. Velká část této milionové investice by tak přišla vniveč. Nově by tímto krásným místem měla vést silnice s provozem stovek až tisíců aut denně.

cyklostezka-les2

Proto se mi jeví jako pravděpodobnější varianta druhá. Pro představu, jak by taková nová cyklostezka mohla vypadat, není třeba chodit daleko. Stačí navštívit již existující VTP. Fotografie z něj snadno odhalí, že se nejednalo o nic jiného, než projížďku mezi betonem.

cyklostezka-vtp1

 

Obnova běžeckého okruhu

Vůbec si pak nedovedu představit, co je myšleno onou „obnovou běžeckého okruhu“. Podívejte se na následující fotografii. Máte pocit, že je zde potřeba cokoliv obnovovat?

bezecky okruh

Výsadba zeleně

Posledním argumentem pak je výsadba další zeleně. Snímky ze stávajícího VTP jasně ukazují, jak by to nejspíš vypadalo.

zelen-nova

Porovnání s fotografiemi stávající zeleně, která by byla stavbou VTP zničena, hovoří za vše.

zelen co by padla

Vizualizace a realita

Stejně diametrální rozdíl pak vidím i mezi vizualizací celého projektu a realitou, která by nastala. Například některé ty krásné zelené domečky, které jsou nám prezentovány, budou ve skutečnosti několikapatrové budovy.

ProjektVTP-studie

Opět si dovolím přiložit snímek již existujícího objektu z areálu VŠB.

vizualizace-real

Nezbývá tedy než doufat, že magistrát dostojí slovům tiskové mluvčí: „Prostor pro diskuzi s občany radnice nevylučuje. Nechceme zahajovat jeho realizaci do doby, než budeme mít veřejnost na své straně.“ Za sebe mohu jen dodat, že si nedovedu představit argumenty, kterými by mě někdo mohl přesvědčit, že zničení Porubského lesa je správná věc.

Autor: Martin Bobek

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress