Třetí výročí petice proti VTP na Myslivně

Od spuštění petice proti výstavbě VTP u Myslivny uplynuly 12. září tři roky. Zatímco v roce 2015 to vypadalo, že bagry už pomalu startují, dnes celá kauza z pohledu běžného obyvatele Poruby vypadá, že spí. Tento dojem je pochopitelný. Loni byla přerušena příprava a realizace projektu, vrátila se dotace a největší rozruch tak v poslední době vzbudila jen plánovaná stavba cyklostezky W, kvůli které by mělo padnout neuvěřitelných dvě stě stromů.

Na pozadí jsme však při tvorbě Strategického plánu Poruby zaznamenali snahu v něm Myslivnu uvést jako „rozvojovou plochu“. Protože to bylo uvedeno bez dalších podrobností, lze si pod tím představit cokoliv. Ani kdyby to nebylo apriori myšleno špatně, podobně vágní formulace vždy skrývají velké riziko účelové interpretace v budoucnu. Po tlaku z více stran se do finální verze tato formulace nakonec nedostala, ale je zřejmé, že se vždy najdou lidé, které bude Myslivna lákat k výstavbě. Proto považujeme za velice důležité, že i v letošním ročníku Porubského desatera zvolili občané Poruby zachování Myslivny jako svou největší prioritu.

Protože oficiálních zpráv je poskrovnu, zeptali jsme se ostravského primátora Tomáše Macury, jaká je aktuální situace. Zde je jeho reakce ze dne 31. srpna 2018:

Nedošlo k žádným změnám ve skutečnostech, které jsem uvedl v mé odpovědi z 16. dubna tohoto roku, která byla zveřejněna i na webu lesoparkporuba.cz.
Stále vyjednáváme o odkupu pozemků pro alternativní umístění VTPO od soukromých vlastníků. Dosud nebyla uzavřena finální dohoda o podmínkách, zejména pak o výši kupní ceny.
Transakce, i s ohledem na ekologická rizika v lokalitě, není jednoduchá, všechny strany však deklarují vůli dospět k dohodě. Prozatím poslední jednání v této věci se konalo minulý týden.

I přes tento pozitivní směr, kterým se věci ubírají, je tak zřejmé, že ani po třech letech není otázka stavby VTP na Myslivně stále vyřešena. Ostatně potvrzuje to i již zmíněný schválený Strategický plán Poruby, ve kterém se v souvislosti s Myslivnou píše: „Ke změně územního plánu ovšem nedošlo a toto území je stále bráno jako rezerva pro možnou výstavbu rozšíření MSIC.“ (pozn. red. Moravskoslezské inovační centrum, faktický následovník VTP).

S blížícími se volbami jsme zaznamenali sliby nemála politiků, že se zasadí o zachování Myslivny. Věřme proto, že třetí výročí petice je posledním „aktivním“ výročím a příští rok už budeme moci jen konečně napsat „Myslivna byla zachráněna“.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress