Ukliďme Česko, ukliďme les u Myslivny potřetí

Kam chcete dát ten kontejner?“ zavolal mi v 6:51 v sobotu ráno řidič OZO a ptal se, jestli tam teď někdo čeká, aby mu řekl, kam ho má složit.
Strčte si ten kontejner někam,“ jsem naštěstí neodpověděl, protože jsem byl už náhodou vzbuzený. Mohl jsem ho tak nejen ujistit, že v sedm ráno tam opravdu nikdo nestepuje, ale především mu jasně vysvětlit, ať kontejner složí na travnatý plácek na točně autobusů Studentská. Hned vedle začátku lesní pěšiny, která tudy vede na koleje, upřesnil jsem ještě, aby nemohlo dojít k mýlce.
V 9:00, kdy úklid oficiálně začínal, jsem pak mohl jen konstatovat, že jsme se nepochopili. U začátku lesní pěšiny nebylo zhola nic, natož kontejner.
Dlužno podotknout, že řidič nebyl zdaleka první, kdo si popletl zastávky Studentská a Studentské koleje…

V pořadí již třetí úklid lesa u Myslivny, který jsme pořádali v rámci projektu Ukliďme Česko, se nesl ve stínu hrozby deště. Naštěstí nakonec nespadla ani kapka, takže jsme stihli uklidit všechno, co jsme měli v plánu. Již tradičně jsme začali v lese pod točnou a následně se vydali směrem ke kolejím. Když jsme tam došli, mohli jsme odpadky, naházet do přistaveného kontejneru. Chyba v komunikaci tak nebyla nijak zásadní a věříme, že kontejner se hodil i našim kolegům ze Zero Waste University, kteří ten samý den uklízeli areál kampusu.

20170408_095558_resized 20170408_094740_resized 20170408_110043_resized_1

Dále jsme vyčistili údolíčko pod kolejemi i potok pod VTP, kde jsme se na nějakou dobu „zasekli“ na sbírce vyřezaných kabelů. Naopak rychle jsme byli hotovi s lesem mezi polem a planetáriem, který byl skoro čistý. Není těžké uhádnout, že je to především díky odpadkovým košům, které jsou zde umístěny a pravidelně vyváženy. S podporou Poruby se proto zasazujeme o instalaci košů několika dalších místech, které by množství odpadků dále redukovaly.

20170408_104911_resized_1 20170408_095600_resized 20170408_133411_resized_1

Prošli jsme ještě cesty mezi altánem na vrchním konci pole a rozcestím pěti cest pod Myslivnou. Čas jsme si našli i na spojnici mezi Porubou a vřesinskou strží. V lese jsme přitom našli velký barel, který jsme se souhlasem jejího majitele nechali v hospodě na strži. Vzhledem k velké rozloze lesa není možné nosit všechen odpad do kontejneru, proto jsme firmě Ostravské městské lesy a zeleň, vděční, že nám dovolila nechat pytle u svých košů. Náš velký dík patří také Městskému obvodu Poruba, který nám kromě kontejneru, poskytl také pytle a rukavice.

Celou akci jsme zakončili stylově na Myslivně. I přes nemalé množství odpadu, které jsme nasbírali, ho bylo méně než při předchozích akcích, kdy jsem více odstraňovali staré zátěže, které se tam roky hromadily. Věříme proto, že další ročníky budou jen snazší a snazší…

IMG_3622


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/110320/virtual/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress