Úkliďme Česko, ukliďme Myslivnu

V sobotu 17. září 2016 se ve stejný čas konaly hned tři akce: Třebovický koláč, Dny NATO a špatné počasí. Na točně autobusů (zastávka Studentská) jsme se tak sešli spíše v komorním počtu. Pokud nepočítám děti, vycházela rozloha na každého dospělého něco málo přes deset hektarů. To v praxi znamenalo, že jsme se nemohli zaměřit na hloubkový úklid jako při jarním úklidu, ale spíše se procházet a volným tempem sbírat pohozené PET lahve, sáčky a další věci z plastu.

img_0856 img_0860 img_0884

Plán zněl jasně, ale když jsme z vešli do lesa, začali jsme sbírat „klasicky“ všechno. Za dvacet minut jsme se tak skoro nehnuli z místa, protože tato oblast patří mezi ty s historicky největší zátěží odpadů v celém lese. Mezi točnou a kolejemi jsme tak strávili přes hodinu. Výsledkem bylo 7 pytlů, jedno zahradní křeslo a vysbíraná igelitka baterek, kterou jsme později dali do speciálního kontejneru na baterie.
Nově objevené sídlo bezdomovce, skelná vata a kupa střešních tašek však byly nad naše síly, takže je nahlásíme porubské radnici. Stejně jsme to udělali i při jarním úklidu a na podzim jsme mohli s potěšením konstatovat, že vše nahlášené bylo vzorně uklizeno.img_0863Dále jsme postupovali už přeci jen o něco rychleji. Rozdělili jsme se a pozvolna procházeli od kolejí podél potoka pod VTP a k Planetáriu. Pytle se nám rychle plnily, protože jsme narazili na další poklady jako vyřezané obaly z kabelů a dokonce i jednu pneumatiku. Ve větší vzdálenosti od kontejnerů nám velice pomáhala domluva s firmou Ostravské městské lesy a zeleň, která nám dovolila nechat pytle u svých košů umístěných ve velké části lesa. Náš dík pak patří i Městskému obvodu Poruba, který nás podpořil materiálně pytli a rukavicemi.

img_0886 img_0878 3-stresni-tasky

Rodina s dětmi se časem odpojila a navíc začalo pršet, takže jsme se od Planetária vraceli k Myslivně. Abychom vysbírali co největší část, opět jsme se rozdělili. Za hustého deště, který alespoň trochu mírnily stromy, jsme vysbírali mj. také spojnici mezi vřesinskou strží a Myslivnou. V této části bohužel nejsou instalovány koše, takže jsme měli pytle brzy plné a nebyli jsme schopni vzít všechny odpadky, které se nashromáždily v betonové skruži.

img_0885 img_0891 img_0873

Když jsme se opětovně sešli na Myslivně, museli jsme konstatovat, že jsme nasbírali dobrých patnáct pytlů. Akci proto prohlašujeme za úspěšnou. Poučeni pro příště, zvolíme jarní termín s větším ohledem na konkurenční akce a hlavně počasí, což ale v dubnu jistě nebude nejmenší problém.

Martin Bobek
organizátor úklidu v rámci akce Ukliďme Českoimg_0895


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/110320/virtual/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress