Volební D-test Myslivny

I schránky, které nesou chvályhodnou nálepku „nechci reklamní letáky“, jsou v těchto dnech zaplaveny. Sliby. A nezřídka se mezi nimi objevuje i Myslivna. Nás to pochopitelně těší, protože to pro politiky vytváří jasné závazky do budoucna a snad to i konečně vyústí ve změnu územního plánu, po které marně voláme už několik let.

Udělali jsme si malý předvolební průzkum mezi svými porubskými známými a zjistili jsme, že volebním letákům a slibům velkou váhu nepřikládají. Ani detailní odpovědi na naše otázky zaměřené přímo na Myslivnu nikomu z nich nenapověděly, koho volit, s odůvodněním, že všichni před volbami slibují zachování Myslivny. Nejlépe vše zřejmě vystihl následující výrok: „Kdybyste radši řekli, kdo za ty tři roky něco skutečně udělal!“

Zamysleli jsme se nad tím a rozhodli se sestavit jednoduchou přehlednou tabulku ve stylu D-testu, která by shrnula skutky jednotlivých politických stran (řazeno abecedně) týkající se Myslivny.

ANO ČSSD KDU-ČSL KSČM ODS Ostravak Piráti
Deklarace proti VTP na Myslivně status_zdrzel
Žádost o změnu územního plánu status_ne status_zdrzel status_zdrzel
Aktivní podpora petice status_ne status_ne status_zdrzel
Myslivna ve volebním programu status_ne

Zatímco hlasování jsou jasně měřitelná a doložitelná, aktivní podporu petice je potřeba upřesnit:

ANO
ANO bylo od počátku hlavním prosazovatelem rozšíření VTP na Myslivně, proto nelze logicky hovořit o podpoře petice. Je ovšem potřeba objektivně říci, že primátor Tomáš Macura otevřel veřejnou diskuzi, podpořil vyhledání alternativ a dodržel dané slovo, že nebude na Myslivně nic dělat, dokud nebude jasná alternativa.
Na rozdíl od všech ostatních stran však ANO odmítá náš požadavek, aby byla vyškrtnuta jako lokalita pro VTP ještě před potvrzením realizovatelnosti projektu jinde. Nebýt tohoto postoje, mohla být celá věc dávno uzavřena a nevléct se už roky bez jasného termínu.

ČSSD
Porubský starosta Petr Mihálik na samém začátku nabídl petici zcela klíčovou možnost publikovat v PRIO článek a vystoupit s prezentací před zastupiteli a to zhruba ve stejném rozsahu jako primátor. Měli jsme k němu také vždy otevřené dveře, což jsme využili k několika schůzkám podle aktuálního dění v průběhu posledních tří let.

KDU-ČSL
S výjimkou poněkud nešťastné kauzy s předvolebním billboardem na jaře tohoto roku (tuto záležitost považujeme za uzavřenou, jak říkají Angličani: „no hard feelings“) jsme neměli s KDU-ČSL žádný kontakt.

KSČM
S KSČM jsme neměli žádný kontakt.

ODS
Kristýna Dekická, která je druhým rokem členkou místního sdružení ODS a manželkou porubského lídra ODS Jana Dekického, patří do nejužšího týmu petice, významně se angažuje v petici již od samého počátku a má výrazný podíl na jejím úspěchu.
Jan Dekický poskytoval petici důležité podklady a materiály, které pomáhaly s udržením věcné komunikace navenek. V roce 2016 se zdržel hlasování při návrhu o změně územního plánu. Nyní požaduje pro ochranu lokality koncepční řešení lokality s ohledem na zachování stávajícího rekreačního charakteru.

Ostravak
Lídr porubské kandidátky Martin Drastich oslovil petici již na samém začátku. V průběhu celých tří let nám osobně (příp. s Doc. Petrem Jančíkem) ochotně poskytoval cenné politické a správní konzultace. Poskytováním informací, o které bychom museli zdlouhavě žádat přes zákon o svobodných informacích, nám ušetřil hodně času a umožnil nám jednat operativně. Je politikem, se kterým jsme byli v nejintenzivnějším kontaktu.

Piráti
Na návrh Pirátů jsme letos absolvovali konzultační schůzku ohledně dalšího postupu na Myslivně. Byla nám učiněna nabídka na pomoc v případě, že bychom ji potřebovali. Piráti nebyli v období 2014-2018 v zastupitelstvu, ale zachování Myslivny měli ve volebním programu už v roce 2014.

Tímto výčtem skutků vám přinášíme pohled do kuchyně naší petice. Jakkoliv jsme se vždy snažili vystupovat zcela apoliticky, petice a tudíž i záchrana Myslivny, je v tuto chvíli věcí téměř výhradně politickou.

Jako „normální lidé“ pochopitelně máme i my své více a méně oblíbené politiky a strany (preference se mezi členy liší). Svůj postoj samozřejmě projevíme jako občané aktivní účastí ve volbách. Nechceme k tomu však zneužívat petici. Plně respektujeme, že ne pro každého musí být záchrana Myslivny takovou prioritou, jakou je pro nás. Pokud jsme vám ale tímto článkem pomohli v rozhodování, jsme samozřejmě jen rádi.

Je potřeba si uvědomit, že zatímco úsilí lidí – občanů, záchranu vůbec umožnilo, její dokončení – tedy změna územního plánu, je výhradně na politicích. Volby jsou jedinečnou příležitostí, kdy je jim možné předat onen pomyslný štafetový kolík. Proto prosím běžte volit. Bez ohledu na to, koho zvolíte a kdo bude vítězem, si pak přejme, aby štafeta brzy doběhla do cíle a Myslivna byla konečně zachráněna.

Ing. Martin Bobek
člen petičního výboru


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/110320/virtual/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress