Zastavení územního řízení pro VTP na Myslivně

Náš příznivec, který bydlí nedaleko Myslivny a byl tak účastníkem stavebního řízení pro VTP, nám zaslal rozhodnutí Magistrátu o zastavení územního řízení (plné znění:  zastaveni_rizeni.pdf).zastaveni-rizeniProtože tento dokument obsahuje spoustu paragrafů a odborných pojmů, požádali jsme o jeho interpretaci paní architektku Evu Špačkovou:

Milí přátelé porubské Myslivny,

zdá se, že jsme společně dostali dobrou vánoční zprávu. Magistrát města Ostravy zastavil územní řízení k žádosti o vydání rozhodnutí o umístění stavby VTP Ostrava v Ostravě-Pustkovci (v katastrálním území Poruba). Přeloženo do lidské řeči to znamená, že podle podaného projektu nebude vydáno územní rozhodnutí pro stavby komunikací a infrastruktury pro VTP na Myslivně a příprava stavby tak fakticky nepokračuje. Je velmi milé a povzbuzující, že pan primátor Tomáš Macura dodržel slovo a po dobu vyhledávání alternativních lokalit pro VTP zastavil práce na přípravě projektu na Myslivně.

Jiná místa pro stavbu VTP v Ostravě jsme našli. Je jasné, že ve městě jsou jiné vhodné pozemky, kde by mohl park stát, a není tedy nutné zasahovat do přírodního prostředí lesoparku na Myslivně. Studie proveditelnosti, které si zpracoval Magistrát města Ostravy (zveřejněny byly v říjnu 2016), potvrdily jednoznačně, že možnosti jiného umístění technologického parku v Ostravě existují. Dokonce v některých místech by stavba byla mohla vzniknout i bez velkých investic do zpřístupnění území, jak tomu bylo u Myslivny. Přibylo dokonce ještě další území v oblasti Nové Karoliny, které se má městu vrátit od developerské společnosti.

Osobně mě překvapilo pouze to, že ve zpracovaných analýzách je požadavek připravit před detailním plánováním jednotlivých staveb celkový urbanistický plán a koordinaci celého území (územní studii) označen jako „hrozba“. Já sama bych autory územního plánu za takový přístup pochválila. V územní studii vidím naopak příležitost a možnost, jak postavit přívětivý kus města a ochránit zájem obyvatel Ostravy s využitím regulérních nástrojů územního plánu.

V tuto chvíli se můžeme těšit z toho, že plány zastavět Myslivnu Vědecko-technologickým parkem nepokračují. Aby Myslivna zůstala přírodním oddechovým prostorem pro obyvatele Poruby i Ostravy, je potřeba toto území aktivně ochránit změnou územního plánu. Tuto změnu už iniciovalo zastupitelstvo Poruby.

Naděje, že na Myslivnu nevjedou bagry, je určitě jasnější, než byla před rokem.

Děkuji všem, kdo se přičinili a pomohli.

Krásné Vánoce a další dobré zprávy i v roce 2017!

Eva Špačková

Za petici se samozřejmě připojujeme a přejeme všem Krásné Vánoce a šťastný nový rok 2017!

panorama2-crop


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/110320/virtual/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress