Nechci to hrotit, ale jsem překvapený

WP_20151126_17_49_14_Pro

„Nechci to hrotit, ale jsem překvapený. Na veřejném jednání totiž jasně padlo, že architektka bude zkoumat prostor uvnitř VŠB, a i v její docházkové vzdálenosti. Beru to jako její ústupný manévr,“ říká doslova primátor Tomáš Macura v článku MF Dnes ze dne 10. 12. 2015.

Protože z veřejného setkání ve Slunečnici dne 3. 11. 2015 nebyl pořízen záznam, je nedohledatelné, co přesně v tehdejší vyhrocené debatě zaznělo. Částečnou odpověď přináší alespoň reportáž Deníku, ve které stojí:

„Myslím si, že je třeba posoudit záměr, to, co umísťujeme. My se bavíme jen o hektarech a počtech zaměstnanců, ale nebavíme se o tom, co je tedy předmětem toho umístění. Pokud se celá lokalita nemá prodat jednomu, ale více investorům, tak pravděpodobně nemusí být bezprostředně jeden vedle druhého. Pak by se daly v okolí báňské vyhledávat pozemky jednotlivě, řekněme v přiměřeném okruhu, které by mohly tomuto účelu sloužit,“ uvedla Eva Špačková.
Rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák, který byl jedním z vystupujících, paní Špačkovu vyzval, aby připravila návrh, které lokality v prostorách kampusu by byly vhodné.

Nemá smysl se teď „nimrat“ v tom, co kdo řekl na začátku listopadu. Důležitější je, že na následném zasedání zastupitelstva MO Poruba 26. 11. 2015, paní architektka Eva Špačková vystoupila a vše uvedla na pravou míru. Z tohoto setkání již záznam existuje a každý si jej může prohlédnout na YouTube.

V čase 1:47 tak jasně uslyší tyto věty paní architektky: „…ráda bych vysvětlila určitou věc. Pane primátore, prosím pěkně, mluvili jsme o těch dezinformacích a o tom, jak si někdy nerozumíme a neposloucháme se. Já předpokládám, že všichni, kdo byli na té debatě s občany, tak slyšeli, že říkám, že ta studie bude o vyhledání lokalit v docházkové vzdálenosti areálu VŠB, nikoliv přímo v areálu VŠB. Pro mne to je obrovský rozdíl, protože v areálu VŠB se samozřejmě volných deset hektarů nenachází a na to nemusíme dělat žádné studie.“

Z přiložené fotografie je zřejmé, že pan primátor Tomáš Macura se v ten okamžik nacházel zhruba čtyři metry od paní architektky. Z video záznamu pak lze snad i říci, že na její slova souhlasně pokyvoval hlavou. Když se znova se dostal v čase 2:30 k mikrofonu, pronesl: „Já jsem tady jasně řekl, že jsme dali podporu tomu, jaksi té iniciativě paní architektky Špačkové a já se omlouvám za tu nepřesnost v tom zadání.“

Přestože se v kontextu těchto skutečností nemohu ubránit slovům jako „manipulace“ a „dezinformace“, nechci se dále soustředit na to, co kdo řekl nebo neřekl a odvádět tak pozornost od podstaty problému, kterou je výstavba VTP u Myslivny. Jinými slovy by snad šlo říct: nechci to hrotit, ale jsem překvapený, pane primátore…

Martin Bobek

(Další texty naleznete na mém webu www.martinhorsky.cz. Pod pseudonymem Martin Horský píši na památku dědy, který mne mj. vodil do porubského lesa).


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/110320/virtual/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress