Ukliďme Česko, ukliďme les u Myslivny

V sobotu 16. dubna jsme v rámci akce Ukliďme Česko uklízeli lesopark u Myslivny. Zaměřili jsme se především na oblast přímo pod točnou na Studentské a bytovkami u kolejí. Kromě úzké pěšiny na koleje tudy nevedou žádné cesty a málokdo sem chodí. To bohužel nahrává různým nekalým živlům, které tu pak nerušeně odhodí sedačku či záchodovou mísu. U pole jsme tak dolovali zasypaný koberec a z potoka lovili kusy IPY. O množství PETek, igelitů a všelijakých další plastů je zbytečné hovořit.

IMG_0415

Vyčištění této části nám zabralo zhruba dvě hodiny, kdy jsme neustále vynášeli plné pytle do svahu a plnili jimi velkoobjemový kontejner, přistavený Městským obvodem Ostrava-Poruba. Ten nám kromě odvozu ochotně poskytl také pytle, pracovní rukavice a dvoukolák, čímž nám umožnil realizaci celé akce. Za tuto materiální podporu patří radnici náš jednoznačný dík.

Postupně jsme se přesouvali směrem ke kolejím a les začal být kupodivu čistší. Snad s jednou výjimkou domova jednoho bezdomovce, který sem natahal odpady z půlky Ostravy. Úklid toho místa byl nad naše síly. Vše jsme zdokumentovali a o úklid požádáme pana starostu. Úklidová četa MO Poruba na náš dřívější podnět uklidila již jedno podobné „hnízdo“.

Během úklidu jsme se roztrousili po lese, ale v poledne jsme se všichni znovu setkali u ohniště pod bytovkami. Až sem nám byl dovezen vynikající teplý oběd, který nám zajistila firma CateringOVA. Tato obědová pauza nám nesloužila pouze k odpočinku, ale také k neformálnímu seznámení se. Většina zúčastněných se navzájem neznala a dorazila na jen na základně plakátku či upoutávky na internetu. Sešli se tu studenti ze základní i vysoké školy, učitelé, ale i třeba lidé z IT či manažeři. Někteří s sebou vzali i své děti.

IMG_0450

Posilněni jsme se vydali rojnicí podél pole na Myslivnu. Cestou jsme nasbírali několik pytlů, které jsme po dohodě s Městskými lesy zanechali zavázané u stávajících košů. Tyto koše bezpochyby přispívají ke skutečnosti, že i hojně navštěvovaná místa jsou v relativně čistém stavu. Proto jsme před časem požádali MO Poruba, aby umístila koše i na další vytipovaná místa v areálu lesoparku. Pro dlouhodobé udržení pořádku je to bohužel zcela nezbytné. Jak dokládá následující fotografie z neděle, ohniště pod kolejemi, kde koš chybí, už bylo bohužel opět zaneřáděné.

neporadek - nedele
Po krátkém občerstvení na Myslivně jsme pokračovali ještě k pěšině spojující ulici v Zahradách a nemocnici. Pod stromy tu byla vyhozená televize a mnoho dalších odpadků, takže jsme naplnili další tři pytle. Když nás uviděl obyvatel vedle stojícího domu, přišel nám poděkovat s několika orosenými plechovkami piva v rukou. Když zjistil, že mezi námi jsou i děti a řidiči, okamžitě nám připravil i limonádu. Za tak milou a nečekanou pozornost mu tímto velice děkujeme.

Celou akci jsme zakončili po třetí u kontejneru, od kterého jsme ráno vyšli. Výsledkem těch pěti hodin byl z velké části zaplněný kontejner, vyčištění velké části lesa a poznání zajímavých lidí, kterým na jejich oblíbeném místě klidu skutečně záleží.

Děkujeme všem, kteří nás podpořili.

Tým Lesopark Poruba

P. S. Další fotografie naleznete ve fotogalerii.

IMG_0480


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/110320/virtual/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress