Záchrana Myslivny: dobře nakročeno, ještě došlápnout!

Od září 2015, kdy jsme oficiálně spustili Petici proti výstavbě Vědecko-technologického parku (VTP) v oblasti lesoparku u Myslivny, se mnohé změnilo. Díky mohutnému odporu občanů a porubské radnice se podařilo odvrátit bezprostřední hrozbu realizace projektu. Myslivna, tyto zelené plíce Poruby, se tak i toto jaro začíná zelenat a lidé ji mohou navštívit bez obav, že by zde potkali bagry.

Dík za tuto skutečnost patří nejen našim podporovatelům, ale i takříkajíc druhé straně. Primátor Tomáš Macura byl prvním politikem, který skutečně otevřel diskuzi, podpořil vypracování studie alternativ paní architektkou Evou Špačkovou a v neposlední řadě dodržel své slovo, že práce na projektu VTP na Myslivně budou do vyjasnění pozastaveny.

Během tří let, po které se už celá kauza táhne, se prokázala proveditelnost VTP v jiných lokalitách, byla vrácena dotace na vybudování infrastruktury pro VTP na Myslivně, došlo k transformaci stávajícího VTPO a. s. na Moravskoslezské inovační centrum a.s. (MSIC), které ve své strategii rozvoje již s využitím Myslivny nepočítá. Sečteno podtrženo lze říci, že ve věci záchrany Myslivny je velice dobře nakročeno. Je však potřeba i došlápnout.

Proto se znovu obracíme na zastupitele Magistrátu, aby učinili i poslední, nezbytný krok, kterým by kauzu porubské Myslivny dotáhli do zdárného konce. Tím je znovu-projednání a schválení žádosti MO Poruba o změnu územního plánu, která by zaručila zachování Myslivny výhradně jako klidové a rekreační oblasti i pro budoucí generace.

Svou žádost vyslovujeme i s ohledem na blížící se komunální volby. Jakkoliv je nulové riziko, že by současní zastupitelé dovolili, aby na Myslivnu do podzimu vyjely bagry, nikdo nemůže zaručit, co bude po nich. V delším časovém horizontu bohužel stále nelze vyloučit, že lukrativní pozemky na Myslivně někoho zlákají k myšlence na stavbu průmyslové zóny, obchodního centra či milionářské čtvrti.

S touto žádostí přicházíme nyní, kdy jsou podzimní volby ještě daleko a nemůže tak být nikým chápána jako součást předvolebního boje. Především ale Magistrátu ještě zbývá dostatečné množství času, aby dokončil vše potřebné a následně Myslivnu ochránil změnou územního plánu. Od města, které aktivně usiluje o titul Evropské zelené město, to lze jistě právem očekávat.

billboard_dobre_nakrocenoTento billboard, kterým chceme znovu podnítit diskuzi a celou kauzu připomenout veřejnosti i zastupitelům, najdete v dubnu na Hulváckém kopci (28. října / Novoveská, spojka Místecká-Opavská, průjezdnost vozidel 22805 denně).


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/110320/virtual/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress