Co se děje v lese

Holosečné kácení pod Myslivnou vyvolalo bouři nevole mezi veřejností. Náš příspěvek na Facebooku dosud oslovil téměř 39 000 lidí (pro srovnání, Poruba má cca 66 000 obyvatel). V reakci na tyto události proběhla na začátku března schůzka na Magistrátu, které jsme se zúčastnili spolu se zástupci Ostravských městských lesů a Poruby. Ze schůzky vyplynuly zejména tyto závěry:

  • Městské lesy budou všechny účastníky i veřejnost s dostatečným předstihem informovat o svých větších těžebních záměrech
  • žádná další větší těžba se letos neplánuje, přestože schválený lesní plán dále těžit umožňuje, stejně jako lze dle zákona holosečně vykácet až 1 hektar
  • vykácený pozemek bude ještě na jaře nově osázen, přestože je na to dle zákona lhůta 2 roky

foto-jednani-magistrat

Slib zalesnění mýtíny byl splněn ještě v březnu. Celá vykácená plocha již byla plně osázena novými stromky. Kolik z cca 4800 dubů se nakonec ujme, bude záležet především na počasí. Mýtina bude ještě oplocena, aby se předešlo poničení sazenic zvěří.

20190322_090212. - sazec

Představu, jak rychle nové stromky vyrostou si lze snadno učinit pohledem na houštinu o pár metrů dále. Tam byl les vytěžen v roce 2014 a následně osázen javorem a bukem. Oplocenka již byla odstraněna.

20190322_090700 - 2014

Na místě, přesněji na straně u Myslivny, je pak vidět vzrůst zhruba desetiletých stromů.

20190322_090754 - 2010


V minulém týdnu začaly práce na běžeckém okruhu u planetária, kvůli kterému bylo také potřeba kácet. Plán na zřízení okruhu nám byl představen již v loňském roce, kdy jsme byli pozváni na Magistrát. Na základě poskytnutých informací se domníváme, že jeho realizace je provedena šetrně a tak, aby bylo pokáceno co nejmenší množství stromů. Okruh se proto např. klikatí mezi vzrostlými stromy a bude realizována náhradní výsadba.

Jakkoliv nás padlé stromy netěší, je běžecký okruh s povrchem z pilin a písku, doplněný cvičebním mobiliářem, stavbou, která do příměstského lesa patří a proti jeho realizaci nemáme námitky.

okruh - pokacene


mytina u koleji

Co však do příměstského lesa podle nás rozhodně nepatří, je plánovaná milionářská bytovka, která vyroste pod kolejemi VŠB. Tato kauza spadá zhruba do roku 2010 a také kvůli ní proběhla petice, která bohužel nevedla k zastavení projektu.

Tato kauza má dva aspekty, které je potřeba vzít do úvahy. Jedním je argument, že jsou potřeba byty a někde se stavět musí. S tím se pojí také oprávněná poznámka, že výškový dům je prostorově úspornější než rodinné domky. Otázka pak zní, kde stavět. Byty se dle našich informací plánují např. u Arrows na skládce vedle mezi domovem pro seniory a hřištěm a místo tenisových kurtů za Lidlem. Obojí to jsou podle nás řádově vhodnější lokality než tento kousek lesa. Plánovaná stavba je na dané místo velká – 8 podlaží, a zasáhne lokalitu vč. údolí pod tím určitě víc než stávající „kostky“.

Druhým aspektem pak je způsob, jakým ke schválení této výstavby tehdy vůbec došlo. Takové informace jsou, zvlášť s takovým časovým odstupem, ve veřejných zdrojích téměř nedohledatelné. Článek z novin Ostravaku z roku 2012 (str. 6) však naznačuje, že někdo koupil levně kus lesa a hlavní architekt a tehdejší vedení města tento pozemek změnilo v územním plánu na stavební.

Jistě by bylo zajímavé rozkrýt celou kauzu a zjistit, proč budeme my i všechny další generace muset chodit do lesa okolo dalšího kusu betonu. Toto by však byl úkol pro investigativní žurnalistiku, která bohužel v Ostravě bolestně chybí. O to důležitější je občanská společnost, která se umí ozvat, když s něčím nesouhlasí. Přesně to nastalo u kácení, díky tomu se nám podařilo pozastavit VTP. Bohužel ještě není dobojováno. Stále se nám nepodařilo přesvědčit Magistrát, aby změnil územní plán. Jeho změna, stejně jako zabránění všem dalším budoucím pokusům o ukrojení dalšího kousku lesa na podobné developerské projekty, je naším úkolem, ve kterém nepolevíme.

Martin Bobek

P. S. Pokud jste dočetli až sem, věříme, že Vám les není lhostejný. Budeme rádi, když nám ho v sobotu 6. dubna pomůžete uklidit.

pozvanka-uklid-katy


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/110320/virtual/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress