Druhé výročí petice proti VTP na Myslivně

Od září 2015, kdy jsme oficiálně spustili Petici proti výstavbě Vědecko-technologického parku (VTP) v oblasti lesoparku u Myslivny, uplynulo v Porubce hodně vody. Za tu dobu se nám podařilo získat bezprecedentní podporu více než deseti tisíc občanů, stejně jako porubské radnice, která nás v našem úsilí opakovaně podpořila.
Největším hmatatelným úspěchem, kterého bylo ve věci záchrany Lesoparku u Myslivny dosaženo, je bezpochyby nalezení několika reálných alternativních lokalit pro umístění VTP v Ostravě, které následně potvrdily studie proveditelnosti Magistrátu města Ostravy. Důležitou událostí bylo také rozhodnutí zastupitelstva Města Ostravy o přerušení přípravy a realizace projektu VTP z 1. března 2017. Následné vrácení dotace na vybudování infrastruktury pak výrazně zkomplikovalo jakékoliv plány na realizaci VTP na Myslivně.
V březnu tohoto roku město také zadalo vypracování urbanistické studie pro oblast mezi Novou Karolinou a Dolní oblastí Vítkovic, kde by mohlo VTP nově vzniknout. Přestože její výsledky měly být známy do tří měsíců, nebyly veřejnosti dosud představeny. Vznesli jsme proto dotaz na Magistrát města Ostravy, na který jsme obdrželi následující odpověď:
 
Urbanistická studie byla zpracovatelem již zpracována a odevzdána a nyní je aktuálně posuzována ve vedení města. Předložená studie definuje mimo jiné i potencionální lokalitu pro budoucí rozšíření vědecko-technologického parku. Tato lokalita je nicméně na pozemcích ve vlastnictví cizích osob a s jejich vlastníky již byla zahájena jednání o možném prodeji. Podstatné teď je i posouzení širších vazeb navrhované studie na územní plán, dopravní cesty, vlastníky sousedních nemovitostí atp.
V mezidobí došlo rovněž k transformaci stávajícího VTPO a. s. na Moravskoslezské inovační centrum a.s. (MSIC), ke změně akcionářské struktury i manažerského vedení společnosti. Nové vedení připravuje střednědobou strategii rozvoje MSIC, s využitím lokality Myslivny se v ní již nepočítá.
 
Opuštění myšlenky na využití Myslivny ve strategii MSIC je jednoznačně krokem správným směrem. Stejně jako skutečnost, že Magistrát podniká kroky k realizaci VTP v jiné lokalitě. Jakkoliv je tedy nulové riziko, že by na Myslivně v nejbližších měsících vyjely bagry, v delším časovém horizontu bohužel stále nelze vyloučit, že lukrativní pozemky na Myslivně někoho zlákají k myšlence na stavbu průmyslové zóny, obchodního centra či milionářské čtvrti.
Žádáme proto Magistrát, aby následně učinil i poslední, nezbytný krok, kterým by kauzu porubské Myslivny dotáhl do zdárného konce. Tím je znovuprojednání a schválení žádosti MO Poruba o změnu územního plánu, která by zaručila zachování Myslivny výhradně jako klidové a rekreační oblasti i pro budoucí generace.

Věříme a budeme dělat vše pro to, aby Magistrát dokončil v dohledné době vše potřebné a následně Myslivnu, tyto zelené plíce Poruby, bez dalších průtahů ochránil změnou územního plánu. Od města, které aktivně usiluje o titul Evropské zelené město, to lze jistě právem očekávat. V opačném případě by se definitivní záchrana Myslivny stala tématem komunálních voleb v příštím roce.

lesopark-pole-crop


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/110320/virtual/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress